Introduction to the Koha installation process

This is the Koha installation manual.

The Koha installation process uses 2 tools:

 • Web yükleyicisi

 • Onboarding aracı

Bu dokümantasyon, bu araçların her ikisini de özetleyecektir.

Koha web yükleyicisi nedir?

Web yükleyicisi Koha’da çalışmakta olduğunuz tüm verileri depolayan veritabanı tablolarını kurar, örneğin kütüphane birimleri, kullanıcılar ve materyaller.

Web yükleyicisi, veritabanı yöneticisi hesap kimlik bilgilerini girmeniz için bir giriş ekranıyla başlar.

The installer will then create the tables and fill the tables with data. The next step in the process is to set up a few mandatory first use settings, via the onboarding tool.

What is the Koha onboarding tool?

Onboarding aracı, Koha’yı kullanmaya başlamadan önce en az bir kütüphane, kullanıcı kategorisi, kullanıcı, materyal türü ve dolaşım kuralına sahip olmanızı sağlar.

Kütüphane, kullanıcı kategorisi ve/veya materyal türü için örnek veri yüklediyseniz, bunları oluşturmak için olan ekranlar atlanır.

Bununla birlikte, her zaman bir kullanıcı oluşturmalısınız (onboard aracının sonunda personel arayüzüne giriş yapmak için) ve dolaşım kuralı oluşturmalısınız.

Web yükleyicisi

Web yükleyicisi oturum açma

Web installer login

Bu oturum açma ekranı, Koha kurulurken görünen ilk ekrandır.

image1152

Web yükleyicisi oturum açma

 1. Koha sürüm adı: Bu, kurmakta olduğunuz Koha sürüm numarasını gösterecektir.

 2. Kullanıcı adı: Bu, varsayılan olarak koha_kohadev olan veritabanı yöneticisi kullanıcı adıdır.

 3. Şifre: Bu varsayılan olarak password olan veritabanı yöneticisi şifresidir.

 4. Oturum aç Oturum açmak için bu butonu seçin

Dil seçici

Installer start screen

Bu, web yükleyicisinin ilk ekranıdır.

image1166

Web yükleyicisi başlangıç ekranı

 1. Dil seçici açılır kutusu: Koha’da olmasını istediğiniz dili belirtir.

Not

Yükleyiciye çevirileri olan diğer dillerin yüklenmesi (örneğin DE veya FR) bu dillerin web yükleyicisi için kullanılmasına izin verecektir.

 1. Web yükleyicisinin bir sonraki aşamasını yüklemek için Sonraki adıma devam et butonuna tıklayın.

Installer perl modules installed

Bu ekran, veritabanını bir sonraki ekranda oluşturmak için yükleyicinin ihtiyaç duyduğu tüm bağımlılıkları bildirir.

image1167

Perl modülleri kuruldu

Web yükleyicisinin bir sonraki aşamasını yüklemek için Sonraki adıma devam et butonuna tıklayın.

Veritabanı ayarları

Bu ekran, veritabanı ayarlarını size bildirir ve Sonraki adıma devam et butonunu tıklayarak bunları onaylamanızı ister.

Not

Kullanıcıların çoğunluğu için bu ayarlar doğru olmalıdır, aksi halde destek sağlayıcınıza başvurmanız gerekir.

image1168

Veritabanı ayarları

 1. Database settings: Check these database settings are correct.

 2. Veritabanı ayarlarını onaylamak için Sonraki adıma devam et butonunu tıklayın


Connection established

İleri butonuna tıkladıktan sonra veritabanı bağlantısı doğrulanır:

image1169

Veritabanı bağlantısı kuruldu

 1. Bağlantı kuruldu iletisi Bu, veritabanının başarıyla oluşturulduğunu bildirir.

 2. Bir sonraki aşamayı yüklemek için Sonraki adıma devam et butonuna tıklayın

Not

Burada veritabanı bağlantısı sorunları yaşıyorsanız, yükleyici devam etmez. Koha-conf.xml dosyanızdaki bağlantı bilgilerini bir kez daha kontrol edin ve veritabanındaki izinlerin ve kimlik bilgilerinin doğru olduğunu doğrulayın.

Tabloları veri ile doldurmaya hazır

Bu ekran, bir sonraki ekranda veritabanı tablolarını oluşturmanız için her şeyin hazırlandığını bildirmektedir.

image1170

Veritabanı veri için hazır

Bir sonraki aşamayı yüklemek için Sonraki adıma devam et butonuna tıklayın

Not

Bu adım biraz zaman alabilir. Lütfen sabırlı olun.

Veri tabanı tabloları oluşturuldu

image1171

Veri tabanı tabloları oluşturuldu

Sonraki adıma devam et butonuna tıklayın

Temel yapılandırmalara hazır

Bu ekran, Koha’yı kullanmak için gerekli olan temel yapılandırmaların yüklenmesini sağlamaktadır.

image1172

Temel yapılandırmalara hazır

Sonraki adıma devam et butonuna tıklayın

MARC tercihinizi seçin

Bu ekranda MARC tercihinizi (bibliyografik (katalog) kayıtların veritabanında saklanmasını istediğiniz format) seçmeniz gerekir:

image1173

MARC tercihinizi seçin

 1. Unimarc: Bu, sıklıkla Avrupa ülkeleri (İngiltere hariç), örneğin İtalya’da kullanılır.

 2. MARC21: UNIMARC’dan daha genel olarak kullanıldığı için varsayılan olarak seçilmiştir.

 3. Seçiminizi onaylamak için Sonraki adıma devam et butonuna tıklayın

MARC21 ve UNIMARC kurulumu

Not

Önceki ekranda MARC tercihiniz olarak MARC21 veya UNIMARC’ı seçtiniz. Bu sayfada her ikisi de özetlenmektedir.

MARC21 kurulumu

image1174

MARC21 kurulumu

 1. Default MARC21 standard authority types: An authority type is a template of an authority record (stores the search fields used to search an institutions catalog for an item). This option will install sample authority types.

 2. Varsayılan MARC21 bibliyografik çerçevesi: Bir önceki ekrandaki MARC21 seçiminden sonra, bu onay kutusunun (ve İçe Aktar düğmesinin) seçilmesi, fiilen MARC21 bibliyografik çerçevesini istenen MARC tercihi olarak ayarlar.

 3. MARC21 bibliyografik kayıtları için seçilen eşleştirme kuralları: MARC21 eşleştirme kuralları, otorite türü arama değerlerini kullanarak belirli bibliyografik kayıtlarla ilgili tüm bilgileri bulmak için kullanılır.

 4. ‘FA’, a ‘fast add’ minimal MARC21 framework suitable for ILL, or on the fly cataloging: The FA MARC framework displays fewer fields, and allows for faster cataloguing on the fly. Select this checkbox to install this minimal framework.

 5. Bibliyografik materyallerin bazı yaygın türleri için örnek MARC21 bibliyografik çerçeveleri: Bu, materyaller oluşturmak için kullanacağınız şablonu yükler.

 6. Default Koha system authorized values: This installs mandatory authorized values that every Koha installation needs.

 7. Default classification sources and filling rules: This will insert several common library classification sources such as Dewey decimal.

 8. Defines default message transports for email and SMS: This provides the option to the user of being able to change how the library contacts them. They can choose from the following: email address, printed message, SMS, or phone call. Notices will not work without these.

 9. Kullanıcı nitelikleri: Bu, herhangi bir veri yüklemez ve kaldırılması gerekir.

 10. Abonelikler için örnek frekanslar: Materyalleri oluştururken basitçe önceden tahmin edilmiş bir örnek frekansı seçebildiğinizden, düzenli ve öngörülebilir temellerde (ör. Aylık dergiler) gelen örnek frekansların yüklenmesi yararlıdır.

 11. Örnek uyarılar: Bu, örnek uyarıları veritabanına ekler, yani yapmanız gereken tek şey, bu örnek uyarıları kullanmadan önce özelleştirmektir. Bunları elle oluşturmak çok zaman alıcı ve hataya meyilli olabilir.

 12. Defines default messages for the enhanced messaging configuration: The enhanced messaging configuration lets the user choose what messages they receive from the institution. Selecting this will insert sample message types for the due, predue, and advance notice message types.

 13. Materyalle ilgili iletileri ve gelişmiş bildirim iletilerini e-posta ve SMS yoluyla göndermek için varsayılan ileti aktarımlarını tanımlar: Bu, SMS ve e-posta taşıma türlerini ekler. E-posta veya SMS ile bildirim göndermek istiyorsanız zorunludur

 14. Abonelikler için örnek numara düzenleri: Bunu seçenek örnek numaralandırma düzenlerini yükleyerek dergi ve diğer süreli yayınlar için manuel olarak eklemek zorunda kalmazsınız.

 15. Some basic default authorized values for library locations, item lost status, etc. You can change these at any time after installation: This installs authorized values, which filter user inputs, to make sure they match specified criteria before the library or other object is created.

 16. CSV profiles: Using Koha you can export items. The CSV profile defines how you want to export the item(s). CSV/tab exports will not work without these.

 17. Bibliyografik materyaller için Z39.71-2006 holding bildirimine uygun kodlanmış değerler: Koha’yı kullanmak için gerekli değildir. Holding bildirimi, kullanıcıya kütüphanede belirli bir materyalin olup olmadığını ve bulunduğu konumu söyler. Seçildiğinde, holding bildirimlerindeki materyaller için örnek kod değerleri yüklenecektir.

 18. Relatörler için MARC kod listeleri: Koha’yı kullanmak için zorunlu değildir. Bir relatör, materyalin geliştirilmesinde yer almış bir kişidir (ör. yazar). Bunu seçerek örnek relatör kayıtlarını veritabanına ekleyeceğiz.

 19. Some basic currencies with USA dollar as default for ACQ module: Install US dollar, Great British Pound, Canadian Dollar and Euro currencies. Set the US dollar as the default acquisition currency. Not installing these will mean that a currency will need to be defined before acquisitions can be used.

 20. Faydalı kullanıcı özellik özellikleri: Koha’yı kullanmak için gerekli değildir. Kullanıcıların kendilerini tanımlayan bir barkodu vardır. Bu onay kutusunu tıkladığınızda, bu kullanıcı barkodunun kullanıcı özet ekranında göründüğünden emin olursunuz.

 21. Sample patron types and categories: Not required to use Koha. Selecting this will install sample patron categories into the database. This will mean the create patron category step in the onboarding tool is skipped.

 22. Örnek etiket ve kullanıcı kartı verileri: Koha’yı kullanmanız için zorunludeğildir, ancak çoğu yeni kurulum için önerilir. Bu seçildiğinde, etiketler ve kullanıcı kartları için örnek veriler yüklenecek ve gelecekte bir etiket ve kullanıcı kartı oluşturmayı kolaylaştıracaktır.

 23. Örnek tatiller: Pazar, Noel, Yılbaşı Koha’yı kullanmak için zorunlu değildir. Bunu seçerseniz, veritabanına örnek tekrarlanabilir resmi tatiller (örneğin Noel) eklenecektir.

 24. A set of default item types: Not required for Koha. Selecting this will insert sample item type data into the database, meaning the create item type step in the onboarding tool will be skipped.

 25. Sample libraries: Not required for Koha. Selecting this will insert sample libraries into the database. Developers will often want this for demo or development purposes. Selecting this means the create library step in the onboarding tool will be skipped.

 26. Örnek haber öğeleri: Koha için zorunlu değildir. Bunu seçerseniz, OPAC (Çevrimiçi Toplu Erişim Kataloğu) ve personel istemcisinde görüntülenen örnek haber öğeleri veritabanına eklenir.

 27. Örnek kullanıcılar: Koha için zorunlu değildir. Kullanıcılar, Koha Kütüphane Yönetim Sistemini kullanan kişiler, örneğin: kütüphane kullanıcıları ve çalışanlardır. Bu seçildiğinde, veritabanına birkaç örnek kullanıcı eklenecektir. Geliştiriciler genellikle bunu demo veya geliştirme amaçlı olarak kullanmak isteyeceklerdir.

 28. Örnek alıntılar: Koha’yı kullanmak için zorunlu değildir. Günün alıntıları OPAC (Çevrimiçi Toplu Erişim Kataloğu) arayüzünde kütüphane kullanıcılarına gösterilebilir. Bunu seçerseniz, kütüphaneyle ilgili birkaç örnek alıntı yükleyeceksiniz.

 29. Kayıt bilgilerini aramak ve indirmek için aşağıdaki sunuculara erişime izin verin: Koha’yı kullanmak için zorunlu değildir, ancak çoğu yeni kurulum için önerilir. Bu seçildiğinde Koha, hedef sunucuların MARC21 kayıtlarının Koha örneğine içe aktarılması için arama yapmasına izin veren Z39.50 hedeflerinin bir seçimine erişim izni verecek şekilde yapılandırır. Bu, tüm kayıt bilgilerini manuel olarak girme ihtiyacını ortadan kaldıracak veya işlemi hızlandıracaktır.

 30. Varsayılan ve seçili veri değerlerini yüklemek için İçe Aktar butonuna tıklayın.

UNIMARC setup

There are only two data values in the UNIMARC advanced setup which are unique:

 • Authority structure for UNIMARC in English

 • Varsayılan UNIMARC bibliyografik çerçevesi İngilizce’dir

Not

Optional values are the same for both UNIMARC and MARC21, therefore their definition will not be repeated.

image1175

UNIMARC setup

 1. Authority structure for UNIMARC in English: Authority records store the search terms used to find items in the database. Unlike MARC21, when using UNIMARC the authority structure needs to be compatible with UNIMARC. Selecting this option makes it compatible.

 2. Default UNIMARC bibliographic framework in English: In the previous screen you clicked to use the UNIMARC flavour, now by selecting this option you are confirming you want to use that framework.

 3. Örnek veriyi kurmak için İçe aktar butonuna toklayın

Seçili veri eklendi

After you have clicked the Import button in either the MARC21 or UNIMARC setup screen this screen will appear. It shows you if the selected/default data values were successfully inserted into the database.

image1176

Seçili veri eklendi

 1. İsteğe bağlı veriler eklendi: İsteğe bağlı bir veri değeri seçtiyseniz, o zaman burada görüntülenecektir. İsteğe bağlı bir veri değeri seçmediyseniz isteğe bağlı veri eklendi başlığı görüntülenmez.

 2. MySQL data added: These data values will always be installed and consequently displayed on this screen.

 3. Zorunlu veri eklendi Yukarıdakiyle aynı.

 4. Kurulum mesajı: Koha veritabanının, yerleştirme aracını kullanmanız için hazır bir şekilde oluşturulduğunu size söyler.

 5. Yeniden yönlendirme ekranına gitmek için Koha’nın bazı temel gereksinimlerini ayarla butonuna tıklayın, böylece yerleştirme aracına yönlendirilirsiniz.

Yerleştirme aracına yeniden yönlendir

Yaklaşık 10 saniye beklerseniz bu ekran, sizi yerleştirme aracı başlangıç ekranına yeniden yönlendirecektir.

image1177

Yerleştirme aracına yeniden yönlendir

Not

Bekledikten sonra yeniden yönlendirilmiyorsa, yukarıdaki ekran görüntüsündeki oku işaret eden bağlantıyı seçin.

Onboarding aracı

Bir kütüphane oluştur

Örnek kütüphaneler yüklenmemişse, yükleyici ilk kütüphaneyi veya birimi oluşturmak ister.

Koha’daki bir kütüphane “fiziksel” bir yeri dijital olarak temsil etmektir. Ardından daha fazla kütüphane Yönetim -> Kütüphaneler ve gruplara giderek eklenebilir.

image1153

Kütüphane oluştur

 1. Kütüphane kodu: 10 harften oluşan kod.

 2. Adı: Yaygın olarak bilindiği şekliyle kütüphanenin resmi adı.

 3. Create more libraries: If more libraries are required, or changes need to be made to this freshly created library, go to Administration -> Libraries and groups

 4. Bir kütüphane oluşturmak için Gönder butonuna tıklayın.

Örneğin:

image1154

Kütüphane örneği oluştur

Kütüphane kodu: Kütüphane kodu için kabul edilebilir girdileri filtreleyen düzenli ifade, yalnızca en fazla 10 harf kabul eder.

Bir kullanıcı kategorisi oluştur

Koha’daki tüm kullanıcıların bir kategorisi olmalıdır. Kullanıcı kategorisi bir jöle kalıbı gibidir; birden fazla kişisel müşteri hesabı, dolaşım kuralları, bildirim sıklığı, izin verilen ayırtmalar ve daha pek çok şey gibi ortak özellikleri paylaşabilir. Koha, kullanıcıları eklemek için en az bir kullanıcı kategorisi gerektirir.

Bir kullanıcı kategorisi şunları gerektirir:

 • Kategori kodu

 • Tanım

 • Gecikme bildirimi gerekli

 • Kategori türü

 • Ön tanımlı gizlilik

 • Kayıt dönemi: Aylar VEYA belirli bir tarihe kadar

image1155

Bir kullanıcı kategorisi oluştur

 1. Kütüphane oluşturma mesajı: Kütüphanenin başarılı bir şekilde oluşturulup oluşturulmadığını gösterir.

 2. Kategori kodu: 10 harften oluşan kod.

 3. Açıklama: Kullanıcı kategorisinin ne olduğunu açıklayan cümle.

 4. Overdue notice required dropdown button: Set by default to ‘no’. This specifies if you want the patron category to receive overdue notices.

 5. Kategori türü: Bu, kategorinin bir personel kullanıcı oluşturmasını sağlar.

 6. Default privacy: Set by default to ‘default’. The Default privacy controls the amount of time that the reading history of the patron is stored for.

 7. Enrolment period - in months: This is the number of months that the patrons created from this patron category are enrolled for.

 8. Enrolment period - until date: Select a date from the interactive datepicker calendar icon which appears when you click on this input box. The date you choose will be the enrolment end date for patrons created from this patron category.

 9. **Kullanıcı kategorisi oluşturmanın yolu ** Yönetim -> Kullanıcı kategorileri bölümüne giderek daha fazla kullanıcı kategorisi oluşturulabilir veya değiştirilebilir.

 10. Kullanıcı kategorisini oluşturmak için Gönder butonuna tıklayın.

Örneğin:

image1156

Bir kullanıcı oluştur

Yerleştirme işi bir kez tamamlandıktan sonra, bir superlibrarian kullanıcının Koha personel arayüzünde oturum açması gerekir.

Not

Burada oluşturulan kullanıcı adını ve şifreyi belgelemek çok önemlidir, çünkü Koha’ya yönetici (superlibrarian) olarak giriş yapmak için gerekli olan hesap kimlik bilgileri bunlardır.

Şu bilgileri girmeniz/seçmeniz gerekecek:

 • Soyadı

 • First name

 • Kart numarası

 • Kütüphane

 • Kullanıcı kategorisi

 • Kullanıcı adı

 • Şifre

  image1157

  Bir kullanıcı oluştur

 1. Kullanıcı kategorisi oluşturma mesajı: Bu, kullanıcı kategorisinin başarılı bir şekilde oluşturulduğunu gösterir.

 2. Soyadı: Soyadı veya açıklayıcı bir şey

 3. Adı: Adı, veya açıklayıcı bir şey

 4. Card number: This number must be unique

 5. Kütüphane açılan kutusu: Yer işaretleme aracını kullanarak bir kütüphane oluşturulduysa, tek seçenek bu olacaktır. Aksi takdirde, web yükleyicisi tarafından yüklenen örnek kütüphanelerden rastgele bir kütüphane seçin.

 6. Kullanıcı kategorisi açılan kutusu: Bu yerleştirme aracını kullanarak bir kullanıcı kategorisi oluşturulduysa, tek seçenek bu olacaktır. Aksi takdirde Personel kullanıcı kategorisini seçin.

 7. Superlibrarian izinleri: Düzenlenebilir olmayan bu ayar, personel arayüzünde tüm kütüphaneci ve web tabanlı Koha yönetim görevlerine erişim sağlar. Bu kullanıcı herhangi bir Koha’da en yetkili kullanıcıdır, bu nedenle kimlik bilgilerini de koruyun.

 8. Kullanıcı Adı: Kullanıcı arayüzü ve OPAC (Online Kullanıcı Erişim Kataloğu) ile oturum açmak için kullanıcı adı.

 9. **Şifre: ** 8 karakterden uzun, yalnızca büyük harf, rakam ve boşluklardan oluşan bir şifre.

 10. Şifreyi onaylayın: Yukarıdaki şifreyi tekrar girin

 11. Kullanıcı hesabı oluşturmak için Gönder butonuna tıklayın

 12. Path to create patron: Patron’s can be created or altered by going to Patrons -> New patron

 13. Assign patron permissions: After creating a patron go More -> Set permissions to assign permissions.

Örneğin:

image1158

Bir kullanıcı örneği oluştur

Create an item type

Web yükleyicisine örnek materyal türleri yüklemediyseniz, bu ekran görüntülenir.

Kullanıcı kategorisinde olduğu gibi materyal türü temel olarak ortak özelliklere sahip birden çok materyal yapmak için kullandığınız bir şablondur.

Girmeniz gerekenler:

 • Materyal türü kodu

 • Tanım

  image1159

  Materyal türü oluştur

 1. Yönetici hesabı oluşturma mesajı: Yönetici kullanıcının başarıyla oluşturulduğunu gösterir

 2. Materyal türü kodu: 10 harfden oluşan kod

 3. Açıklama: Materyal türünün ne olduğunu açıklayan cümle.

 4. Materyal türü oluştur için gidiş yolu Materyal türleri, Yönetici->Materyal türleri yolu izlenerek oluşturulabilir veya değiştirilebilir

 5. Materyal türünü oluşturmak için Gönder butonuna tıklayın

Örneğin:

image1160

Materyal türü örneği oluştur

Not

The regular expression filtering item type code input will only accept letters.

Create a circulation rule

Web yükleyicisi ile hangi örnek verileri yüklediğinize bakılmaksızın bu ekran her zaman görüntülenir.

Here you are creating a rule which applies the pre-defined organizational decisions of your library as to what restrictions you place on patrons borrowing items.

image1161

Dolaşım kuralı oluştur

Not

Numaralar, bu formdaki tüm girdi alanlarının tek geçerli girdisidir.

 1. Materyal türü oluşturma mesajı: Materyal türünün başarılı bir şekilde oluşturulup oluşturulmadığını gösterir

 2. Library branch dropdown box: This is the library (or libraries) you want to apply the circulation rule to. By default it is set to all, however you can select a singular library to apply the rule to from the dropdown box.

 3. Patron categories dropdown box: This is the patron categories you want to apply the circulation rule to. As with library branch it is set to all by default but more options are available.

 4. Item type dropdown box: This is the item types that you want the circulation rule to apply to. Again more options are available than the default selected all option.

 5. **Mevcut izin verilen ödünç alma sayısı: ** Bu, seçilen kullanıcı kategorileri ve seçili materyal türü için, seçilen kütüphaneden izin verilen materyal sayısıdır. Varsayılan olarak 50 olarak ayarlayın.

 6. Ödünç süresi: Bir materyalin dışarıya çıkmasına izin verilen gün veya saat sayısı. Varsayılan olarak 14 olarak ayarlayın.

 7. Units dropdown box: Set by default to aays, the unit selecting in this field is applied to the numerical values written into loan period and renewals period

 8. Renewals allowed: Number of times a item can be renewed. Set to 10 by default.

 9. Renewals period: Number of days or hours that a renewal lasts for. Set to 14 by default.

 10. Raftaki materyalleri ayırtma izinleri açılır kutusu: Materyaller rafta iken ayırtma yapılıp yapılmayacağı.

 11. Dolaşım kuralı oluşturmak için gidiş yolu: Dolaşım kuralları, Yönetim -> Dolaşım ve ceza kuralları yolu izlenerek oluşturulabilir ve değiştirilebilir

 12. Click the submit button to create the circulation rule.

Yerleştirme aracı tamamlandı

Bu sayfa, dolaşım kuralının başarılı bir şekilde oluşturulup oluşturulmadığını ve Koha kurulumunun tamamlandığını bildirir

image1162

 1. Web yükleyici mesajı: Web kurulumunun tamamlandığını gösterir

 2. Dolaşım kuralı oluşturma mesajı: Dolaşım kuralının başarılı bir şekilde oluşturulup oluşturulmadığını gösterir.

 3. Koha’yı kullanmaya başlayın: Yerleştirme aracını kullanarak oluşturduğunuz Koha yönetici hesabını kullanarak Koha’ya giriş yapmak için tıklayın.

Personel arayüzüne erişmek için oturum açın

Artık yerleştirme aracını kullanmayı tamamladınız ve yerleştirme aracında oluşturduğunuz kullanıcı hesabı kimlik bilgilerini kullanarak personel arayüzüne giriş yapabilirsiniz.

image1163

Giriş Ekranı

 1. Kullanıcı adı: Kullanıcı için oluşturduğunuz kullanıcı adını girin

 2. Şifre: Oluşturduğunuz şifreyi girin

 3. Library: This is the library staff interface you want to log into. The options are either: my library or the library you installed/created. Leaving the default selected option of my library is fine to log in with first time.

  Not

  Only staff with the loggedinlibrary permission (or the superlibrarian permission) will be able to log into a library different from their home library.

 4. Click the login button to access the staff interface

Örneğin:

image1164

Oturum açma örneği

Personel arayüzü

Personel arayüzü şimdi görünmelidir

View of the staff interface main page

Advanced configurations

VirtualHost overrides

Koha allows for the override of some system settings at a VirtualHost level.

OPAC_BRANCH_DEFAULT

The OPAC_BRANCH_DEFAULT directive can be used to specify the default branch for anonymous users of the OPAC.

SetEnv OPAC_BRANCH_DEFAULT "CPL"
RequestHeader add X-Koha-SetEnv "OPAC_BRANCH_DEFAULT CPL"

Note: This override affects which News and HTML Customisation blocks a user will see prior to logging in to the OPAC.